Zanim zjedzone przez ciebie śniadanie stanie się paliwem dla mózgu, czy dla mięśni – musi zostać strawione.
Trawienie pokarmu odbywa się podczas krętej drogi twojego śniadania wewnątrz przewodu pokarmowego,
Zdecydowanie najwięcej czasu w tej podróży treść pokarmowa spędza w jelitach, których długość sięga nawet 6m.
Końcowym odcinkiem jelita jest odbytnica i tutaj się na chwilę zatrzymamy z naszą pokarmową wycieczką, bo stąd już prosta droga do wypróżnienia… albo nie taka prosta…
Pośród wielu populacji Azji i Afryki kucanie jest powszechną i akceptowalną kulturowo pozycją do wypróżniania. W naszej – przyzwyczajonej do wygody – kulturze przyjęło się, że wypróżniamy się korzystając z toalet.
Siedząc na „tronie” zachowujemy kąt prosty pomiędzy udami, a tułowiem. W tym ustawieniu mięsień łonowo-odbytniczy owija się dookoła odbytnicy niczym za ciasny pasek w spodniach, uniemożliwiając wyprostowanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego i bezwysiłkowe wypróżnienie.
Alternatywnie – kiedy kucasz:
– mięsień łonowo-odbytniczy jest w pełni rozluźniony,
– końcowy odcinek przewodu pokarmowego prostuje się,
– a ciśnienie w jamie brzusznej jest niższe, niż w pozycji siedzącej.
Wymienione wyżej czynniki ułatwiają opróżnianie odbytnicy. Dzięki temu wypróżnienie jest szybsze i wymaga mniejszego wysiłku z twojej strony. Tak mówi nauka
Jak widzisz anatomicznie jesteśmy stworzeni do defekacji w głębokim przysiadzie. Na drodze stoją tylko uwarunkowania kulturowe. I choć stylowa toaleta w designerskim mieszkaniu jest społecznie pożądanym obiektem, to bóle brzucha, zaparcia i problemy z układem pokarmowym już niekoniecznie.
A rozwiązanie jest bardzo proste:
– Pod toaletą postaw stołek – na tyle wysoki, aby opierając na nim nogi kąt zgięcia w biodrach był mniejszy niż 90 stopni (im mniejszy tym lepiej dla ciebie).
– Jeżeli planujesz remont łazienki w najbliższym czasie – możesz też zafundować sobie „turecką toaletę”, całkowicie zabudowując sedes i zostawiając tylko dziurę na „zrzut”.
Na zdrowie! / Marta
—
Na zdjęciu:
własnoręcznie zbudowana turecka toaleta w Akademii W Gruncie Ruchu (głównie dzięki Pablo Dominguez’a )
—
Literatura:
Sakakibara R., Tsunoyama K. I inni (2010) „Influence of Body Position on Defecation in Humans”