Pasywne i aktywne rozciąganie

Pasywne i aktywne rozciąganie

Co wybrać? Pasywne czy aktywne rozciąganie?

To zależy od tego co jest twoim celem…

➡️ PASYWNE
Pasywne rozciąganie zadziała dla ciebie jeśli twoim celem są pasywne pozycje (np. szpagaty, pancake, skłon w przód). Bierne zakresy ruchu dobrze wyglądają na zdjęciach, ale są mało praktyczne. Tak jak na powyższym zdjęciu. Marta rozjechała się nogami na boki, siadła w szpagacie rozkrocznym i bach – można robić zdjęcia. Ale nie wróci już do góry o własnych siłach, ani nie skorzysta z tego zakresu w ruchu (np. podczas sparingu BJJ).
Kiedy się ruszasz, twoje (bardzo mądre) ciało nie pozwoli ci wejść w zakres nad którym nie masz kontroli. W ten sposób dba o twoje bezpieczeństwo.

➡️ AKTYWNE
Jeżeli jesteś zorientowany na ruch i KORZYSTANIE z wypracowanych zakresów (w dowolnym kontekście), to aktywne rozciąganie jest dla ciebie. Chociaż Marta gibkość ma w genach, to szpagatu rozkrocznego nie była w stanie wykonać nawet jako kilkuletnie dziecko, kiedy trenowała taniec i rozciągała się biernie na każdym treningu. Kilkanaście lat później na luzie robi PASYWNY szpagat rozkroczny (siedzi na ziemi i dodatkowo podpiera się rękami), mimo, że w ogóle nie było to jej celem treningowym. Jak do tego doszła? 🤔
Przypadkowo…
Przez ostatnie miesiące ok. 3 razy w tygodniu pracowała nad aktywnym szpagatem, dzięki ćwiczeniom kształtującym SIŁĘ przywodzicieli w rozciągnięciu i KONTROLĘ RUCHU w pozycjach rozkrocznych. Nie wchodziła nawet w skrajne rozciągnięcie. Zawsze pracowała w bezbolesnym zakresie ruchu i budowała siłę na granicy. Systematyczna praca w taki sposób i tak przesunęła granicę zakresu ruchu, dzięki czemu teraz jest w stanie wykonać pasywny szpagat.

Czy potrafi wykonać pełny aktywny szpagat? Nie (jeszcze), ale to tylko pięknie nam pokazuje, że aktywne rozciąganie przekłada się na pasywne zakresy ruchu, natomiast w drugą stronę już to nie działa.

Rozciągajcie się z głową!
I ruszajcie się z radością!

👣

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *