Czy wiesz, że SIŁA nie jest wyłącznie wielkością fizyczną mierzoną obwodem bicepsa, ale umiejętnością układu nerwowego?
Przez ostatnie lata spotkałem się z różnymi podejściami do treningu siłowego – od klasycznej kulturystyki i treningu fitness przez kalistenikę, trening funkcjonalny, trening naturalny, po gimnastykę czy Movement. W zależności od środowiska – zupełnie inaczej patrzy się na trening siłowy i jego cel.
PATRZĄC OD STRONY BIOMECHANIKI…
Twój układ ruchu jest sterowany przez układ nerwowy, który: odczytuje dane z receptorów ciała,
przetwarza je,
a następnie wykorzystuje je do podjęcia odpowiednich czynów, wysyłając polecenia do efektorów (np. mięśni).
Stąd można rozpatrywać trening siły jako optymalizację układu nerwowego w kierunku podejmowania bardziej efektywnych wyborów.
OD CZEGO ZALEŻY SIŁA?
Siła mięśniowa zależy od wielu różnych czynników (poza obwodem bicepsa, który bezsprzecznie ma duże znaczenie), m.in. od:
- globalnej równowagi organizmu – na poziomie stabilności, koordynacji pracy różnych układów, jakości przepływu energii,
- uważności i świadomości własnego ciała oraz poziomu skupienia na danym zadaniu – innymi słowy, jeśli jesteśmy w całości obecni to potrafimy skupić wszelkie zasoby energii na konkretnym ruchu,
- budowy mięśnia (ilości włókien mięśniowych) – każdy aktywnie wykonywany ruch przez człowieka jest ruchem siłowym, nawet zgięcie małego palca stopy,
- stopnia pobudzenia jednostek motorycznych (osoby wytrenowane, przy takiej samej masie mięśniowej, potrafią procentowo wykorzystać więcej włókien w mięśniu),
- synchronizacji jednostek motorycznych (jeśli odpalisz wszystkie silniki w tym samym czasie – uzyskasz większą siłę jednostkową niż kiedy odpalasz je po kolei).

Patrząc na trening siłowy z tej strony łatwo jest sobie wyobrazić, że tysiące powtórzeń danego ruchu optymalizują użycie mięśni w taki sposób, że dana umiejętność staje się dla nas łatwiejsza. Innymi słowy, poprawiamy technikę ruchu i doskonalimy sposób wykorzystania zasobów energetycznych i strukturalnych. Dzięki czemu potrafimy użyć więcej siły w danym ruchu.
JAKI POWINIEN BYĆ TRENING SIŁOWY?
Z naszego punktu widzenia, aby trening siłowy był użyteczny powinien sumarycznie dawać jak najwięcej efektów.
Jeśli trening siłowy daje ci wyłącznie wyższy poziom siły w określonych, powtarzalnych ruchach to zachęcamy, żebyś zastanowił się, po co ćwiczysz.
Trenujesz siłę dla samego poczucia siły? Estetyki ciała? Czy dla użyteczności?
NAUKA UMIEJĘTNOŚCI
W naszym przypadku, trening siłowy (oprócz powyższych) wiąże się m.in. z nauką umiejętności wykonywania konkretnych ruchów.
Na powyższym filmie wykonuję prostą sekwencję (na poziomie 10-letniego gimnastyka) złożoną z elementów gimnastycznego treningu siłowego, które wcześniej trenowałem w izolacji: Skin the Cat, Rings Muscle Up, Front Roll, Back Lever, Front Lever.
W wielu środowiskach treningowych nauka umiejętności jest odstawiona na bok kosztem wyglądu i/lub wyników liczbowych.
Trenuj z głową…
Aby mądrze trenować siłowo warto brać pod uwagę:
Czy dany poziom siły będzie mi w czymś później przydatny?
Czy dzięki niemu się czegoś nauczę?
Czy wytrenowana przeze mnie siła jest możliwa do wykorzystania w innych dziedzinach ruchu?
TRENING Z MASĄ WŁASNEGO CIAŁA
Nie od dziś wiadomo, że siła gimnastyków przekłada się na inne dyscypliny np. podnoszenie ciężarów, zapasy, CrossFit, czy armwrestling. Ale w drugą stronę to już niekoniecznie zadziała…
Wynika to z maksymalnego wykorzystania możliwości ciała, bazując na dźwigniach i wewnętrznej synchronizacji szlaków ruchowych.
ZACZNIJ OD PODSTAW!
Jeśli szukasz dla siebie mądrego sposobu na trening siłowy, a chcesz zacząć od dobrych funkcjonalnych podstaw:nauczyć się techniki ruchów,
poznać narzędzia do zrobienia swojej pierwszej dobrej pompki, podciągnięcia, czy muscle upa,
oraz uczyć się ciekawych możliwości wykorzystania siły w ruchu…
Od niedawna obsługujemy również uczniów zdalnie!
Autor: Michał Baba Baciński